Výzkumný a vývojový ústav Sigma: rozšíření výroby ochranných filtrů

Spoluprací Výzkumného a vývojového ústavu Sigma v Lutíně, firmy Acam Solution, která se zabývá automatizací výroby, a dalších partnerů, zprostředkovanou generálním ředitem CzechInvestu Patrikem Reichlem, došlo k navýšení výroby filtrů s nejvyšším stupněm ochrany FFP3 o dvě třetiny. Projekt mohl vzniknout díky kooperaci ministerstvem průmyslu a obchodu, státní agentury Czech Invest, ministerstva zdravotnictví a Svazu průmyslu a dopravy ČR zastřešené platformou Spojujeme Česko, kde mohou firmy v sekci CoVPoint nabízet pomoc státu i sobě navzájem.

Projekt zahrnoval expresní návrh velmi sofistikovaného řešení a samozřejmě také dodávky a instalace automatizační techniky zahrnující průmyslové roboty, kamerové navádění, laserové značení, odsávací, upínací a řídicí techniku, pneumatické prvky, funkční bezpečnost, nosné konstrukce a výrobu dílců. To všechno se podařilo za 11 dní.

V současnosti má Sigma podepsanou smlouvu na dodávku čtyřiceti tisíc filtrů FFP3 s ministerstvem zdravotnictví. Domluvená je také s výzkumným týmem ČVUT, který filtry použije do nového respirátoru. Ten by měl při práci chránit hlavně zdravotníky v tzv. první linii. Firma zároveň dodává přímo do nemocnic, jejichž objednávky společně s těmi pro ministerstvo zdravotnictví odbavuje přednostně. Na automatizaci výrobní linky spolupracuje firma Acam Solution s Fanuc Czech, Keyence, Festo, Schunk, Rockwell Automation, Control Tech, Wemac, Aluteckk, Haberkorn, Hiwin, Ammeraal Beltech, KovoZach a Sedlaková Legal. Vedle firem se na realizaci podílí řada jednotlivců, například Šimon Schoula, Jan Šimurda, Lukáš Honca, Šimon Oravec, Tomáš Majer, Roman Halata, Jiří Bažata, Petr Brodecký, Václav Slovák, Lukáš Zavadil a Jan Budai.image/svg+xml SVG Layer Created with Sketch. Group Created with Sketch. Coding #2 Created with Sketch. Chech_republic@2x Created with Sketch. uk@2x Created with Sketch. Group Created with Sketch. Group Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Group Created with Sketch. Group 3 (2) Created with Sketch. SVG Layer Created with Sketch. SpojujemeČeskovbojiprotiCovid-19 Created with Sketch. Created by Chanut is Industries from the Noun Project Group Created with Sketch.